میوپاتی التهابی ایدیوپاتیک (Idiopathic inflammatory myopathy or IIM)

میوزیت التهابی ایدیوپاتیک (Idiopathic inflammatory myositi or IIM)

---------------------------------------------


پلی میوزیت (Polymyositis)

درماتومیوزیت (Dermatomyositis)

میوزیت جسم انکلوزیونی (Inclusion body myositis or IBM)


میوپاتی های التهابی ایدیوپاتیک (Idiopathic inflammatory myopathy) شامل گروهی از اختلالات یا بیماری های روماتیسمی هستند که ویژگی همه آنها التهاب عضلات مخطط (عضلات اسکلتی) با علت نامشخص است. این گروه از بیماری ها معمولا در بزرگسالان ایجاد می شود ولی ممکن است در هر گروه سنی اتفاق افتد. به عنوان مثال در درماتومیوزیت که نوعی از میوپاتی های التهابی ایدیوپاتیک است، می تواند هم در کودکان و هم در بزرگسالان رخ دهد. 


میزان شیوع میوپاتی التهابی ایدیوپاتیک در حدود یک در صد هزار نفر است. از مشخصه های اولیه این گروه از بیماری ها، ضعف عضلانی (Muscle weaknes) به صورت قرینه است که می تواند به تدریج در طی هفته ها تا ماهها یا سال ها گسترش یابد. از علایم دیگر میوپاتی التهابی ایدیوپاتیک، خستگی عمومی بیمار است. در برخی موارد ممکن است درد عضلانی (میالژی) و درد مفصلی (آرترالژی) ایجاد گردد.


از نظر بالینی، میوپاتی های التهابی ایدیوپاتیک (IIM) شامل بیماری های زیر هستند:

*پلی میوزیت (PM)

*درماتومیوزیت (DM)

*میوزیت جسم انکلوزیونی (IBM)


دو نوع دیگر میوپاتی های التهابی ایدیوپاتیک عبارتنداز:

*میوزیت همراه با بیماری های بافت همبند دیگر

*میوزیت همراه با بدخیمی


در سندرم همپوشان (Overlap syndrome) یا بیماری مخلوط بافت همبند، علایم و نشانه های انتخابی میوپاتی التهابی ایدیوپاتیک، اسکلرودرمی (Scleroderma)، لوپوس اریتماتوی سیستمیک (Systemic lupus erythematosus) و آرتریت روماتویید (Rheumatoid arthritis) به طور همزمان ایجاد می گردد. در این سندرم برخلاف میوپاتی التهابی ایدیوپاتیک، درد مفصلی، درد عضلانی و پدیده رینود به میزان زیادی آشکار می گردد.


ایجاد توام میوپاتی التهابی ایدیوپاتیک با بدخیمی (تومور) کمتر اتفاق می افتد و درصورت وقوع بیشتر در ارتباط با افزایش سن است. در بسیاری از موارد، بدخیمی همراه با درماتومیوزیت است و گزارش تومور مربوط به نواحی زیر است:

*پستان

*ریه

*آندومتر

*معده

*روده بزرگ

*تخمدان

*پروستات


علایم و نشانه ها در پلی میوزیت، درماتومیوزیت و میوزیت جسم انکلوزیونی


*ضعف عضلانی قرینه در میوپاتی های التهابی ایدیوپاتیک

*اختلال در فعالیت های روزمره همانند بلند شدن از روی صندلی، بالا رفتن از پله ها و بلند کردن اشیاء

*در پلی میوزیت و درماتومیوزیت، زنان بیشتر از مردان گرفتار می شوند (برخلاف میوزیت جسم انکوزیونی). درماتومیوزیت هم کودکان و هم بزرگسالان را درگیر می کند ولی پلی میوزیت و میوزیت جسم آنکلوزیونی بزرگسالان را درگیر می کند (معمولا پس از دهه دوم در پلی میوزیت و پس از دهه پنجم در میوزیت جسم آنکلوزیونی).

*در درماتومیوزیت علاوه بر درگیری عضلات، مشکلات پوستی به صورت قرمزی و پوسته پوسته شدن وجود دارد (راش) که به تدریج آتروفی می گردد. وجود راش یا بثورات بر روی پلک های فوقانی (راش هلیوتروپ) که معمولا با ادم همراه است از ویژگی های درماتومیوزیت است. مشخصه دیگر پوستی در درماتومیوزیت، نشانه گوترون (Gottron's sign) است که به راش پوستی در ناحیه پشتی مفاصل بین بند انگشتی پروگزیمال (PIP) و متاکارپوفالانژیال (MCP) گفته می شود. همچنین راش پوستی ممکن است در نواحی دیگری چون آرنج ها، زانوها، قوزک داخلی، قسمت بالایی قفسه سینه، گردن، پشت و شانه ها ایجاد گردد.

* در بسیاری از کودکانی که دچار درماتومیوزیت می شوند، رسوب کلسیم یا کلسینوز (Calcinosis) اتفاق می افتد که این حالت می تواند در بافت های عضلانی یا زیر پوست ایجاد شود.  

*در پلی میوزیت و درماتومیوزیت اغلب عضلات پروگزیمال (کمربند شانه ای و لگنی) درگیر می شوند ولی در میوزیت جسم آنکلوزیونی بیشتر اختلال در عملکرد عضلات دیستال دست و پا ایجاد می شود.


ابزارهای تشخیصی

*تعیین آنزیم های عضلانی

*الکترومیوگرافی (EMG)

*بیوپسی عضلانی


در میوپاتی های التهابی ایدیوپاتیک، تخریب فیبرهای عضلانی به هنگام انجام بیوپسی عضلانی دیده می شود. در پلی میوزیت و میوزیت جسم آنکلوزیونی، در بیشتر موارد التهاب اندومیزیوم (لایه ای از بافت همند که فیبرهای عضلانی داخل یک فاسیکول را از یکدیگر جدا می کند) مشاهده می گردد و ماکروفاژها و لنفوسیت ها، فیبرهای عضلانی را به صورت انفرادی احاطه می کنند و یا به فیبرهای عضلانی هجوم می برند. 

در درماتومیوزیت معمولا ارتشاح یا هجوم التهابی دور عروقی یا در دیواره های اطراف فاسیکول ها (دستجات عضلانی که توسط پری میزیوم احاطه می شوند و هر فاسیکول شامل گروهی از فیبرهای عضلانی است) مشاهده می گردد.


درمان

*درمان دارویی طبق نظر فوق تخصص روماتولوژی

*فیزیوتراپی

*گاهی استفاده از اسپلینت ها در موارد خاص و بدون وجود کلسینوز

نویسنده مقاله: فیزیوتراپیست ابراهیم برزکار


استفاده از این مقاله فقط درصورت ذکر منبع وبلاگ یا لینک آن مجاز است.


طبقه بندی مطالب وبلاگ فیزیوتراپی

مقالات روماتولوژی (شامل اصطلاحات،اختلالات و بیماریهای روماتیسمی و روماتیسم خارج مفصلی)

مقالات فیزیوتراپی

 مروری بر آناتومی سیستم عصبی، عضلانی و اسکلتی ازطریق تصاویر

اخبار کنگره ها و سمینارهای فیزیوتراپی 

مهمترین اخبار دکترای حرفه ای فیزیوتراپی

مقالات استخوان شناسی

مقالات آناتومی اندام فوقانی 

مقالات آناتومی اندام تحتانی

مقالات آناتومی ستون فقرات 

مقالات حرکت شناسی (کینزیولوژی)

مقالات سیستم عضلانی-اسکلتی، بیماری ها و اختلالات مربوطه

مقالات شکستگی استخوانها و جراحی های ارتوپدی

مقاله های دستگاه عصبی مرکزی و محیطی (CNS & PNS)

مقالات سیستم عصبی، بیماریها و اختلالات مربوطه

مقالات سیستم تنفسی، بیماریها و اختلالات مربوطه

مقاله های سیستم حسی، درد و موضوعات آن

مقالات سیستم عروقی، بیماریها و اختلالات مربوطه

مطالب و موضوعات متفرقه (مقالاتی درباره فشار خون، دیابت، بیوفیزیک، رادیولوژی،فیزیولوژی و تست خون، برخی از بیماری ها و...)