پایگاه های اطلاعاتی (Database) و ژورنال های فیزیوتراپی-قسمت اول

 بحث پایگاه های اطلاعاتی و ژورنال ها (نشریات)ی فیزیوتراپی در گروه تلگرامی تدوین گایدلاین های فیزیوتراپی

مدیران گروه:

فیزیوتراپیست مجید داستانی

فیزیوتراپیست حاتم قربانپور

فیزیوتراپیست ابراهیم برزکار

ارائه کننده: فیزیوتراپیست ابراهیم برزکار


 پایگاه های اطلاعاتی (Database) و ژورنال های فیزیوتراپی-قسمت دوم

 

فهرست موضوعات

دیتابیس (Database) یا پایگاه داده و یا بانک اطلاعاتی چیست؟ 

پایگاه اطلاعاتی شواهد فیزیوتراپی یا Pedro

پایگاه اطلاعاتی مدلاین (MEDLINE)- سرچ از طریق پاب مد (Pubmed)

پایگاه اطلاعاتی کاکرن (Cochran database)- مرور سیستماتیک (Systematic Review)

پایگاه اطلاعاتی اسکاپوس (Scopus)/ شرکت انتشاراتی الزویر (Elsevier)

شرکت انتشاراتی الزویر (Elsevier) و ژورنال های فیزیوتراپی

پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت (ScienceDirect)

پایگاه اطلاعاتی امبیس (Embase)

پایگاه اطلاعاتی اشپرینگر (Springer)

پایگاه اطلاعاتی موسسه اطلاعات علمی یا ISI (Institute for Scientific Information)

پایگاه اطلاعاتی گوگل اسکالر (Google Scholar)

ﭘﺎﯾﮕﺎه اطﻼﻋﺎﺗﯽ ﭘﺮوﮐﻮﺋﺴﺖ (Proquest)

پایگاه اطلاعاتی سینال (CINAHL)

پایگاه اطلاعاتی آپ تو دیت (UpToDate)

پایگاه اطلاعاتی شواهد بالینی BMJ (BMJ clinical evidence)

ژورنال های فیزیوتراپی (نشریات فیزیوتراپی)

منابع (References)

 

دیتابیس (Database) یا پایگاه داده و یا بانک اطلاعاتی چیست؟ 

بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده و یا دیتابیس به مجموعه ای از اطلاعات با ساختار منظم گفته می شود. این پایگاه های اطلاعاتی معمولاً در قالبی که برای دستگاه ها و رایانه ها قابل خواندن و قابل دسترسی باشند، ذخیره می شوند. دیتابیس در اصل مجموعه ای سازمان یافته از اطلاعات است.

559630_htTk0ios.jpg

559630_RJ4CvBTd.jpg

559630_ck3N8KOt.jpg

 

پایگاه اطلاعاتی به‌ گونه‌ای شکل می‌گیرد که تسهیلاتی را برای ذخیره، درج، حذف، اصلاح، روزآمدسازی و بازیابی اطلاعات پرونده‌ها توسط یک یا چند کاربر به‌صورت اشتراکی و همزمان فراهم سازد.

 

پایگاه اطلاعاتی شواهد فیزیوتراپی یا Pedro /Physiotherapy Evidence Database

https://www.pedro.org.au

 

559630_e5UhEoAT.jpg

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی  PEDro

پایگاه اطلاعاتی شواهد فیزیوتراپی

Physiotherapy Evidence Database


PEDro یک پایگاه اطلاعاتی رایگان با بیش از 36,000 کارآزمایی های تصادفی، بررسی های سیستماتیک و راهنماهای عملکرد بالینی در زمینه فیزیوتراپی است. برای هر کارآزمایی، بررسی و راهنما، PEDro جزئیات استنادی (کتابشناختی)، چکیده و یک لینک به متن کامل، در صورت امکان فراهم می کند. تمام کارآزمایی های موجود در پایگاه اطلاعاتی PEDro به طور مستقل از لحاظ کیفیت ارزیابی می شوند. این رتبه بندی های کیفی برای هدایت سریع کاربران به کارآزمایی های معتبر و جامع استفاده می شود تا عملکرد بالینی را هدایت نمایند.


تهیه کننده Pedro: مرکز فیزیوتراپی مبتنی بر شواهد در مؤسسه سلامت جهانی جورج، وابسته به تحقیقات علوم اعصاب استرالیا.

 

سه شیوه برای جستجو در پایگاه اطلاعاتی PEDro وجود دارد:

 دو شیوه برای متخصصان سلامت طراحی شده است:

  • simple search

https://search.pedro.org.au/search

 

  • advanced search

https://search.pedro.org.au/advanced-search

 

یک شیوه هم برای کاربران فیزیوتراپی از جمله بیماران طراحی شده است:

 

559630_4Q6kHlwM.jpg

559630_plVeeV8U.jpg

559630_QxL2BKhF.jpg

 

این پایگاه به 11 زبان انگلیسی، پرتغالی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی، چینی، ژاپنی، کره ای، ترکی و تامیلی در دسترس است.

 

پایگاه اطلاعاتی مدلاین (MEDLINE)- سرچ از طریق پاب مد (Pubmed)

مدلاین (Medline) یکی از معروفترین پایگاه داده‌های آزاد (دیتابیس) در جهان است که حاوی اطلاعات بیبلیوگرافی (کتابشناسی) پژوهشی برای تمام رشته‌های علوم پزشکی و زیست‌شناسی است.

مدلاین مجموعه‌ای از اطلاعات کیفی کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده، موسسات ملی سلامت ایالات متحده آمریکا و سایر نهادها و سازمان‌های دولتی سلامت ایالات متحده است. این پایگاه داده توسط ابزاری همانند پاب‌ مد (Pubmed) برای جهانیان قابل دسترس است. پاب مد دسترسی رایگان به مدلاین و لینک به متن کامل را فراهم می سازد. مدلاین شامل استنادها و خلاصه های ژورنال برای نوشتجات زیست پزشکی از سراسر جهان است.

559630_MCCVlnhs.jpg

علاوه بر گزینش و رقابت علمی مجلات برای ورود به مدلاین، سیستم سرفصل های موضوعی پزشکی (Medical Subject Headings) یا MeSH نیز یکی از مزایای مهم مدلاین است.

پاب‌ مد ( PubMed) مهمترین ابزار برای جستجوی پایگاه داده‌های آزاد مدلاین (Medline) است که حاوی اطلاعات کتاب‌شناختی پژوهشی برای تمام رشته‌های علوم پزشکی و زیست‌شناسی است. این دِیتابِیس (پایگاه دادگان) تا سال ۲۰۰۸ حاوی ۱۷ میلیون عنوان بود که قدیمی‌ترین آنها به سال ۱۸۶۵ بازمی‌گردد.

پاب مد شامل بیش از 27 میلیون استناد برای نوشتجات زیست پزشکی از مدلاین، ژورنال های علوم زندگی و کتاب های آنلاین است.

 

لینک های مفید در ارتباط با پاب مد و مدلاین:

https://www.nlm.nih.gov/bsd/pmresources.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/advanced

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc

 

559630_70zRUwJL.jpg

559630_2kJyZLnQ.jpg

559630_whVG4qTl.jpg

559630_zK6oVm30.jpg

559630_zM4A5eDB.jpg

559630_fUwmVCXp.jpg

559630_NsJGUhEt.jpg

559630_ols3QnJy.jpg

559630_JIagTtnR.jpg

559630_3SKt7Epv.jpg

559630_htlNBHzo.jpg

559630_zqidDJdf.jpg

 

پایگاه اطلاعاتی کاکرن (Cochran database)- مرور سیستماتیک (Systematic Review)

کتابخانه کاکرن (The Cochrane Library)/پایگاه های اطلاعاتی کاکرن (Cochrane databases)

کتابخانه کاکرن (The Cochrane Library)، مجموعه‌ای از پایگاه‌های اطلاعاتی در زمینه پزشکی و سایر تخصص‌های مراقبت سلامت است که توسط سازمان همکاری کاکرن (The Cochrane Collaboration) و دیگر سازمان‌ها ایجاد شده است. هسته اصلی آن مرورهای کاکرن (Cochrane Reviews) و پایگاه اطلاعاتی مطالعات مروری و متاآنالیزها است.

559630_a26rEyfd.jpg

 

559630_3zb5TRor.jpg

 

این کتابخانه شامل شش پایگاه اطلاعاتی حاوی انواع مختلف شواهد با کیفیت و مستقل برای کمک به تصمیم‌گیری در خصوص مراقبت‌های سلامت و یک پایگاه در مورد گروه‌های سازمان همکاری کاکرن به شرح زیر می‌باشد:

 

1- پایگاه ‌‌ ‌اطلاعاتی مرورهای سیستماتیک کاکرن (Cochrane Database of Systematic Review, CDSR): این پایگاه اطلاعاتی، یک منبع برجسته از مرورهای سیستماتیک در مراقبت‌های سلامت است. CDSR برونداد اولیه سازمان همکاری کاکرن و شامل همه مرورهای سیستماتیک (و پروتکل‌های) تهیه شده توسط گروه‌های مروری کاکرن است. مرور کاکرن، یک مرور سیستماتیک است که مورد بررسی دقیق و کارشناسی (peer-review) قرار گرفته است. تهیه و نظارت بر این مرورها توسط تیم ویراستاری گروه‌های مروری کاکرن (Cochrane Review Group) و بر اساس کتاب کاکرن برای مرورهای سیستماتیک مداخلات (Cochrane Handbook for Systematic Reviews of Interventions) و کتاب کاکرن برای مرورهای صحت آزمون‌های تشخیصی (Cochrane Handbook for Diagnostic Test Accuracy Reviews) انجام می‌گیرد.

 

559630_4xhixt6g.jpg

559630_m8vWTAIv.jpg

559630_2X3nnFTo.jpg

پروتکل‌ها و مرورهای کاکرن (مرورهای جدید و مرورهای به روز شده) به محض آماده شدن در CDSR منتشر می‌شوند. در حال حاضر 8,332 رکورد (5,965 مرور سیستماتیک و 2,357 پروتکل) در این پایگاه منتشر شده است. بررسی میزان استفاده از این پایگاه بیانگر آن است که هر مرور منتشر شده در CDSR صرف‌نظر از تاریخ انتشار آن به طور متوسط 89/567 بار در سال 2011 در دسترس قرار گرفتند (به عبارت دیگر 5,134 مقاله 2,915,558 بار). ضریب تأثیر (Impact Factor) این پایگاه در سال 2012 میلادی 785/5 ارزیابی شده است.

2- پایگاه‌‌ ‌اطلاعاتی چکیده مرور اثرات (Database of Abstracts of Reviews of Effects, DARE): این پایگاه یک پایگاه اطلاعاتی منحصر به فرد، شامل چکیده‌ مرورهای سیستماتیکی است که از لحاظ کیفیت ارزیابی شده‌اند. هر چکیده شامل خلاصه‌ای از مرور سیستماتیک به همراه تفسیری انتقادی در مورد کیفیت کلی آن است. DAREE به عنوان یک منبع کلیدی برای تصمیم‌گیران پرمشغله در یافتن پاسخ سؤالات بالینی یا سیاست گذاری در خصوص اثرات مداخلات خاص کاربرد دارد. این پایگاه اطلاعاتی حاوی بیش از 30 هزار چکیده مرور سیستماتیک با موضوعات بسیار مختلف مرتبط با مداخلات سلامت مثل آزمون‌های تشخیصی، سلامت عمومی، ارتقای سلامت، داروشناسی، جراحی، روان‌شناسی و سازماندهی و ارایه مراقبت‌های سلامت است. در واقع DARE با ارزیابی کیفی و خلاصه کردن مرورهایی که توسط کاکرن آماده نشده مکمل پایگاه CDSR به شمار می‌رود.

3- پایگاه ثبت مرکزی مطالعات کارآزمایی بالینی کاکرن (Cochrane Central Register of Controlled Trials, CENTRAL): این پایگاه اطلاعاتی معروف به وسیع‌ترین مجموعه کارآزمایی‌های بالینی در جهان، مشتمل بر جزئیات مقالات منتشر شده و نمایه شده در پایگاه‌های بیبلیوگرافیک (عمدتا از MEDLINE و EMBASE) و سایر منابع منتشر شده و نشده است. رکوردهای CENTRAL شامل عنوان مقاله، اطلاعات بیبلیوگرافیک محل نشر مقاله و در بسیاری از موارد چکیده مقاله (فاقد متن کامل مقاله) است. هر یک از گروه‌های مروری کاکرن مجموعه‌ای از کارآزمایی‌های بالینی مرتبط با حیطه فعالیت خود به نام Specialized Registers و موارد غیر مرتبط با حیطه فعالیت خود به نام نتایج جستجوی دستی (Handsearch Results) را جمع‌آوری می‌کنند. مجموعه رکوردهای مرتبط برگرفته از MEDLINE و EMBASE، همچنین مجموعه‌های Specialized Registers و « نتایج جستجوی دستی» پایگاه CENTRAL را تشکیل می‌دهند.

4- پایگاه ثبت متدولوژی کاکرن (The Cochrane Methodology Register, CMR): این پایگاه در واقع بیبلیوگرافی انتشاراتی است که روش‌های مورد استفاده در اجرای مطالعات کارآزمایی بالینی را گزارش می‌کنند. CMR شامل مقالات مجلات، کتاب‌ها و خلاصه مقالات سمینارها است که از پایگاه اطلاعاتی ‌MEDLINE و جستجوهای دستی جمع‌آوری شده‌اند. این پایگاه مطالعات مربوط به روش‌های مورد استفاده در مرورها و به طور عام‌تر مطالعات روش‌شناسی مرورهای سیستماتیک را دربر می‌گیرد. CMR توسط مرکز کاکرن انگلستان تهیه شده و در حال حاضر در مرحله مرور برای به روزرسانی است (آخرین به روز رسانی، 31 ماه می 2012).

5- پایگاه اطلاعاتی ارزیابی‌ فناوری سلامت (Health Technology Assessment Database, HTA) : این پایگاه شامل جزئیات مطالعات تکمیل شده یا در حال انجام ارزیابی فناوری سلامت (مطالعات پیامدهای پزشکی، اجتماعی، اخلاقی و اقتصادی مداخلات مراقبت سلامت) از سراسر جهان است. هدف این پایگاه ارتقای کیفیت، هزینه و اثربخشی مراقبت‌های سلامت است.

6- پایگاه اطلاعاتی ارزیابی‌های اقتصادی (The NHS Economic Evaluation Database, EED): این پایگاه با شناسایی مطالعات ارزیابی اقتصادی مراقبت‌های سلامت از سراسر جهان، ارزیابی کیفی و همچنین برجسته نمودن نقاط ضعف و قوت آنها، یاری‌رسان تصمیم‌گیران حوزه سلامت است. این پایگاه و پایگاه‌های DARE و HTA محصول مرکز مرورها و اشاعه اطلاعات (Centre for Reviews and Dissemination) دانشگاه یورک انگلستان هستند.

7- پایگاه اطلاعاتی درباره سازمان همکاری کاکرن (About The Cochrane Collaboration database): آخرین شماره این پایگاه (شماره 4، سال 2014) شامل اطلاعاتی در خصوص 81 گروه تشکیل دهنده سازمان همکاری کاکرن است. اطلاعاتی از قبیل تماس، اهداف و حوزه‌های گروه‌های مروری کاکرن، گروه‌های متد، فیلد و شبکه‌ها همراه با جزئیات مراکز، واحد ویراستاری و واحد عملیاتی کاکرن در این پایگاه اطلاعاتی گردآوری شده است.

کتابخانه کاکرن یک پایگاه اطلاعاتی مبتنی بر اشتراک است که توسط انتشارات جان وایلی و پسران (John Wiley & Sons, Ltd) منتشر می‌شود. دسترسی رایگان به کتابخانه کاکرن در برخی کشورها مثل انگلستان، دانمارک، فنلاند، نروژ، اسپانیا، بخش‌هایی از آمریکا و کانادا، نیوزیلند، استرالیا، آمریکای لاتین، هند، عمان، مصر و آفریقای جنوبی از طریق بودجه عمومی این کشورها و برای بیش از 100 کشور با درآمد پایین و متوسط دنیا توسط سازمان همکاری کاکرن و انتشارات وایلی فراهم شده است. در ایران نیز معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت دسترسی رایگان به این کتابخانه از طریق دو محیط Wiley و Ovid را برای دانشگاه‌های علوم پزشکی و ستاد مرکزی فراهم نموده است.

559630_5kExgDf6.jpg

لینک های مفید در ارتباط با پایگاه اطلاعاتی کاکرن:

http://www.cochrane.org

http://www.cochranelibrary.com

http://onlinelibrary.wiley.com/cochranelibrary/search

 

پایگاه اطلاعاتی اسکاپوس (Scopus)/ شرکت انتشاراتی الزویر (Elsevier)

اسکاپوس (Scopus) بزرگترین پایگاه اطلاعاتی «چکیده» و «استنادی» جهان است؛ یعنی علاوه بر چکیده مقالات، دارای فهرست منابع هر مقاله نیز بوده و بدین ترتیب امکان محاسبه تعداد استنادات به هر مقاله را فراهم می‌کند. از این رو می‌توان دریافت هر مقاله در این مجموعه، تاکنون چند بار توسط سایر مقالات مورد استناد قرار گرفته است که این خود شاخصی برای تعیین کیفیت مقاله می‏شود. همچنین مؤثرترین کشورها، نشریات، مؤسسات علمی، آثار و دانشمندان از این طریق مشخص می‏شوند.

559630_E4qyoimg.jpg

 559630_idmQnTNO.jpg

 

اسکاپوس اواخر سال 2004 از سوی شرکت الزویر (Elsevier) ناشر هلندی راه اندازی شد. این پایگاه با همکاری 21 مؤسسه از سراسر جهان ارائه شده و به سرعت رقیب جدی موسسه اطلاعات علمی شد که قریب 50 سال پیشرو نمایه های استنادی در جهان بود. این پایگاه روزانه آپدیت می‏شود.

تعریف رسمی که الزیویر از شرکت خود ارائه داده است بدین شرح می‌باشد:

«الزویر یکی از ارائه‌دهندگان پیشروی راهکارهای اطلاعاتی است که سعی در افزایش عملکرد متخصصان حوزه‌های مختلف علمی، پزشکی و فناوری دارد؛ و تسهیلاتی را فراهم می‌آورد تا متخصصان ذیل بتوانند تصمیمات بهتری را اتخاذ کنند، مراقبت‌های بهتری را از بیماران به ‌عمل آورند و گاهی حتی اکتشافات پیشگامانه‌ای را ایجاد کنند که این پیشرفت‌ها بتواند مرزهای دانش را جابه‌جا کند و موجبات پیشرفت بشر را فراهم آورد. الزویر راهکارهای دیجیتال مبتنی بر وب را ارائه می‌دهد، که از میان‎‌‍ آن‌ها می‌توان به تعدادی از نام‌های معروف مانند «SicenceDirect»، «Scopus»، و «ClinicalKey» و ««Elsevier Research Intelligence» اشاره کرد.

اسکاپوس همه حیطه‌های علوم که شامل علوم زیستی، فیزیک، شیمی و علوم اجتماعی می‌شود را در بر می‌گیرد. در مقایسه‌ای که با وب آو ساینس انجام شده، اسکاپوس حدود ۲۰ درصد پوشش بیشتری از آن داشته‌است اما مقالات قبل از سال ۱۹۹۵ را ندارد. وب آو ساینس که تا سال ۱۹۴۵ را شامل می‌شود و گوگل اسکالر نسبت به اسکاپوس دقت کمتری دارند و اطلاعات مربوط به یادکرد در آن کمی معیوب است و دیر به دیر آپدیت می‌شود.

مطالعه دیگری که در سال ۲۰۰۶ انجام شد می‌گوید سرچ در اسکاپوس و کار با آن راحت تر است حتی برای کاربران تازه‌کار. در این پایگاه می‌توان در یادکردها به جلو و عقب رفت. یعنی مقاله به چه منابعی ارجاع داده یا چه مقالاتی به این مقاله ارجاع داده‌اند. همچنین از آنجا که این پایگاه بین رشته‌ای است می‌توان در این زنجیره یادکردها به مقالاتی که خارج از رشته محقق است نیز رفت.

https://www.scopus.com

https://www.elsevier.com

 559630_nM9fA1QJ.jpg

559630_4B41rxIm.jpg

559630_01JUXK1y.jpg

559630_5FmrXcI1.jpg

559630_6HLKJZLe.jpg

559630_rTGQ4uCv.jpg

شرکت انتشاراتی الزویر (Elsevier) و ژورنال های فیزیوتراپی:

 

ژورنال فیزیوتراپی (Journal of Physiotherapy)- ژورنال رسمی انجمن فیزیوتراپی استرالیا

http://www.journalofphysiotherapy.com

https://www.journals.elsevier.com/journal-of-physiotherapy

 

دسترسی به ژورنال فیزیوتراپی در ساینس دایرکت (ScienceDirect)

http://www.sciencedirect.com/science/journal/18369553

لیستی از شماره های ژورنال فیزیوتراپی انجمن فیزیوتراپی استرالیا

http://www.journalofphysiotherapy.com/issues

 

فیزیوتراپی (Physiotherapy)- ژورنال انجمن خبره فیزیوتراپی انگلستان

http://www.physiotherapyjournal.com

 

فیزیوتراپی در ورزش (Physical Therapy in Sport)- یک ژورنال بین المللی کارشناسی شده

http://www.physicaltherapyinsport.com

https://www.journals.elsevier.com/physical-therapy-in-sport

 

ژورنال فیزیوتراپی هنگ کنگ (Hong Kong Physiotherapy Journal)- ژورنال انجمن فیزیوتراپی هنگ کنگ

https://www.journals.elsevier.com/hong-kong-physiotherapy-journal

 

پایان قسمت اول

 

 

منابع (References)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

https://www.nlm.nih.gov/bsd/pmresources.html

https://www.journals.elsevier.com/journal-of-physiotherapy

https://www.elsevier.com

https://academic.oup.com/ptj

http://www.utpjournals.press/loi/ptc

https://www.jstage.jst.go.jp/browse/jjpta

http://journals.lww.com/jnpt/pages/default.aspx

http://pars-soft.ir

https://www.pedro.org.au

https://en.wikipedia.org

http://civil.iust.ac.ir

http://nocebo.blog.ir

http://clib.blogfa.com/

https://www.slideshare.net

http://eform.umsu.ac.ir

http://panel.daneshgostar.org

http://collegeprozheh.ir

http://elearnica.ir

http://amirbehrooz.ir

http://www.getpaper.ir

http://library.sharif.ir

http://www.cochrane.org

http://www.jospt.org/?code=jospt-site

http://www.physicaltherapyinsport.com

http://www.tandfonline.com/toc/iptp20/current

http://onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1002/(ISSN)1471-2865

http://journals.lww.com/pedpt/pages/default.aspx

http://journals.humankinetics.com/action/showPublications?pubType=journal&sortBy=TitleSort&pageSize=50

http://content.iospress.com/journals/physiotherapy-practice-and-research/38/1

https://www.journals.elsevier.com/hong-kong-physiotherapy-journal

http://onlinelibrary.wiley.com

http://www.sciencedirect.com

http://www.journalofphysiotherapy.com

http://www.uptodate.com

http://clinicalevidence.bmj.com

https://www.jstage.jst.go.jp/browse/jpts

http://www.tandfonline.com/loi/iejp20

https://www.journals.elsevier.com/physical-therapy-in-sport

http://indianjournalofphysicaltherapy.in/ojs/index.php/IJPT/issue/archive

https://www.biomedcentral.com

 

مطالب مرتبط

پایگاه های اطلاعاتی (Database) و ژورنال های فیزیوتراپی-قسمت دوم

عملکرد مبتنی بر شواهد (Evidence based practice)-قسمت اول

لیست وبلاگ های رسمی من

 

ویدیوها در آپارات


/ 0 نظر / 387 بازدید