Delayed onset muscle soreness

 

آزردگی عضلانی با شروع تاخیری

Delayed onset muscle soreness, or DOMS

آزردگی عضلانی با شروع تاخیری (Delayed onset muscle soreness) یا سندرم درد عضلانی تاخیری (Delayed Muscle Soreness Syndrome) عبارت است از دردی در عضلات درگیر که معمولا پس از حدود 12 ساعت پس از تمرینات یا فعالیت هایی که فرد به آن عادت نداشته ایجاد می گردد (فعالیت های غیر معمول). درد تاخیری عضلانی بیشتر در ارتباط با فعالیت هایی است که با انقباضات اکسنتریک و ایزومتریک همراه هستند (به ویژه انقباضات اکسنتریک).

 

 

ورزشکار یا فردی که فعالیت معمول خود را تغییر می دهد (مثلا ازنظر زمان، شدت و نوع فعالیت) ممکن است دچار درد عضلانی با شروع تاخیری گردد. چنین حالتی می تواند به علت واکنش های بدن جهت ایجاد تطابق با شرایط جدید فعالیت های بدنی باشد.

ویژگی های دیگر آزردگی عضلانی با شروع تاخیری (درد تاخیری عضلانی)

-تشدید درد پس از 24 الی 48 ساعت بعد از تمرین یا فعالیت

-کاهش تدریجی درد به طوری که پس از 3 الی 4 روز تقریبا برطرف می شود 

علایم

-ایجاد ادم

-افزایش سفتی عضلانی

-افزایش تون عضلانی

-مقاومت در برابر کشش

-با استراحت کاهش و با فعالیت در عضلات درگیر افزایش می یابد

علل آزردگی تاخیری عضلانی

علت اصلی درد مشخص نیست. 

به طورکلی، سه تئوری در ارتباط با درد عضلانی با شروع تاخیری مطرح شده که عبارتنداز
1-تئوری اسید لاکتیک
 2-تئوری اسپاسم تونیک واحد حرکتی
 3-تئوری پارگی های میکروسکوپی در عضلات
امروزه دو تئوری اسید لاکتیک و اسپاسم در ارتباط با آزردگی عضلانی با شروع تاخیری تقریبا رد شده اند و این نوع از درد را بیشتر به پارگی های میکروسکوپی در عضلات درگیر (فیبرهای عضلانی) یا ضایعه بافت همبند در عضلات نسبت می دهند. برخی بر این عقیده اند که این آسیب بیشتر در ارتباط با قسمت های الاستیک بافت همبند در ناحیه اتصال تاندونی-عضلانی است

 

 

 

درمان

معمولا پس از چند روز، درد برطرف می شود ولی عوامل زیر ممکن است در کاهش درد موثر باشند:

-استراحت

-استفاده از Ice در 48 الی 72 ساعت اولیه

-تمرینات کششی

-ماساژ

پیشگیری

جهت پیشگیری یا کاهش آزردگی عضلانی با شروع تاخیری، معمولا تمرینات یا فعالیت ها در سطحی متوسط انجام می گردد و به تدریج با توجه به علایم و شرایط فرد، شدت تمرینات افزایش می یابد. گرم کردن قبل از ورزش، تمرینات کششی ملایم و سرد کردن پس از ورزش را می توان جهت پیشگیری در نظر داشت.

آزردگی حاد عضلانی (Acute muscle soreness) 

دردی که در حین تمرین شدید یا در زمان کوتاهی پس از آن ایجاد می شود می تواند در ارتباط با ایسکمی و تجمع مواد ناشی از سوخت و ساز (متابولیسم) باشد که به آن آزردگی حاد عضلانی می گویند. این نوع از درد با خستگی همراه بوده و گذرا است
عده ای معتقدند که با بالا رفتن میزان اسید لاکتیک، تجمع یون هیدروژن نیز در بدن افزایش می یابد که این می تواند یک عامل درد عضلانی باشد (به علت اسیدی شدن محیط و تحریک پایانه های عصبی آزاد)

نویسنده: فیزیوتراپیست ابراهیم برزکار

*استفاده از مطالب فقط درصورت ذکر منبع وبلاگ مجاز است.

/ 0 نظر / 25 بازدید