استرین و اسپرین

توصیف علمی کشیدگی و پیچ خوردگی (استرین و اسپرین)

 

کشیدگی(Muscle Strain): زمانیکه نیروی انقباضی یا کششی وارده به عضله ای از حد طبیعی بیشتر باشد و منجر به ایجاد آسیب در هر یک از چهار ناحیه بطن عضله,محل اتصال عضله به تاندون مربوطه,خود تاندون و یا محل اتصال تاندون به استخوان گردد,اصطلاح کشیدگی یا استرین به کار می رود.

  
پیچ خوردگی(Ligament Sprain): زمانیکه نیروی وارده بر لیگامان یا رباط بیش از حد طبیعی باشد(رباطها عناصری هستند که در محل مفصل قرارمی گیرند و باعث اتصال دو استخوان به یکدیگر می شوند) باعث درجات متفاوتی از بی ثباتی(unstability) در مفصل می گردد,در این موارد اصطلاح پیچ خوردگی یا اسپرین به کار می رود.
 

 
شدت یا درجه آسیب:میزان کسیدگی عضلانی و موارد پیچ خوردگی لیگامانی به سه گرید تقسیم می شود که شامل موارد ذیل می باشند;


گرید یک:

 آسیب خفیف است.درجاتی از درد و کمی تورم وجود دارد.دامنه حرکتی تقریبا کامل است و در موارد آسیب رباط بی ثباتی مفصلی وجود ندارد.

گرید دو:

درد و تورم وجود دارد که علت آن پارگی برخی از فیبرهای عضله-تاندون یا رباط می باشد و برخلاف گرید یک که صدمه بافتی میکروسکوپیک می باشد در گرید دو آسیب وارده ماکروسکوپیک است.به علت خونریزی خشکی مفصل می تواند ایجاد شود.با انقباض فعال(active)عضله مربوطه درد ایجاد می شود و در ارتباط با آسیب رباط,حرکت فعال یا غیرفعال(passive) در مفصل درگیر باعث تشدید درد می شود.درجاتی از ناپایداری مفصلی می تواند وجود داشته باشد.

گرید سه:

پارگی به صورت کامل ایجاد می گردد.درد در لحظه آسیب شدید است و در ارتباط با آسیب رباط های مهم به خصوص در ناحیه زانو با صدای خاصی همراه است.درد بعد از آسیب به علت پارگی کامل و ازهم گسیختگی فیبرهای عصبی به میزان زیادی کاهش می یابد که نکته بسیار مهمی است به ویژه ورزشکاران باید در این زمینه توجیه شوند.البته بعد از مدتی به علت خونریزی شدید تورم قابل ملاحظه ای به وجود می آید.در صورت پارگی کامل رباط, بی ثباتی مفصل ایجاد می شود.درصورت آسیب های گرید سه با توجه به سن بیمار,ورزشکار حرفه ای یا غیر حرفه ای بودن,مفصل یا ناحیه درگیر و میزان بی ثباتی ممکن است عمل جراحی انجام شود.

 
درمان(treatment)
 
در موارد کشیدگی های عضلانی و پیچ خوردگی های لیگامانی اصل PRICE کاربرد دارد که در قسمت اهداف درمانی فیزیوتراپی مطرح گردید.نحوه انجام فیزیوتراپی و نوع تمرینات بر اساس ارزیابی های اولیه,زمان آسیب و شرایط بیمار صورت می گیرد
 
 
 
 
 

مطالب مرتبط:

 

حرکت شناسی (کینزیولوژی) 

 

فیزیوتراپی و کاربردهای آن

 

*استفاده از مطالب فقط درصورت ذکر منبع وبلاگ یا لینک آن مجاز است

 

/ 0 نظر / 28 بازدید