پایگاه های اطلاعاتی (Database) و ژورنال های فیزیوتراپی-قسمت دوم

بحث قسمت دوم پایگاه های اطلاعاتی و ژورنال ها (نشریات)ی فیزیوتراپی در گروه تلگرامی تدوین گایدلاین های فیزیوتراپی

مدیران گروه:

فیزیوتراپیست مجید داستانی

فیزیوتراپیست حاتم قربانپور

فیزیوتراپیست ابراهیم برزکار

ارائه کننده: فیزیوتراپیست ابراهیم برزکار

 

پایگاه های اطلاعاتی (Database) و ژورنال های فیزیوتراپی-قسمت اول

 

فهرستموضوعات

دیتابیس (Database) یا پایگاه داده و یا بانک اطلاعاتی چیست؟ 

پایگاه اطلاعاتی شواهد فیزیوتراپی یا Pedro

پایگاه اطلاعاتی مدلاین (MEDLINE)- سرچ از طریق پاب مد (Pubmed)

پایگاه اطلاعاتی کاکرن (Cochran database)- مرور سیستماتیک (Systematic Review)

پایگاه اطلاعاتی اسکاپوس (Scopus)/ شرکت انتشاراتی الزویر (Elsevier)

شرکت انتشاراتی الزویر (Elsevier) و ژورنال های فیزیوتراپی

پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت (ScienceDirect)

پایگاه اطلاعاتی امبیس (Embase)

پایگاه اطلاعاتی اشپرینگر (Springer)

پایگاه اطلاعاتی موسسه اطلاعات علمی یا ISI (Institute for Scientific Information)

پایگاه اطلاعاتی گوگل اسکالر (Google Scholar)

ﭘﺎﯾﮕﺎه اطﻼﻋﺎﺗﯽ ﭘﺮوﮐﻮﺋﺴﺖ (Proquest)

پایگاه اطلاعاتی سینال (CINAHL)

پایگاه اطلاعاتی آپ تو دیت (UpToDate)

پایگاه اطلاعاتی شواهد بالینی BMJ (BMJ clinical evidence)

ژورنال های فیزیوتراپی (نشریات فیزیوتراپی)

ژورنال های حرکت انسانی (Human Kinetics Journals)

منابع (References)

 پایگاه های اطلاعاتی (Database) و ژورنال های فیزیوتراپی-قسمت اول

 

 

پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت (ScienceDirect)

ساینس دایرکت (ScienceDirect) یکی از بزرگترین کتابخانه‌های دیجیتال آنلاین در زمینه‌های علمی است. این کتابخانه محصول شرکت هلندی الزویر (Elsevier) بوده و در حدود 11 میلیون مقاله از 2500 مجله، 6000 کتاب الکترونیکی، کتاب های مرجع و دستنامه را شامل می‌شود (تا سال 2013). مقاله ها در چهار زمینه اصلی زیر ارائه می شوند:

- علوم فیزیکی و مهندسی

- علوم پایه

- علوم سلامت

- علوم اجتماعی و انسانی

559630_42khRrRD.jpg

 

ساینس دایرکت یکی از محصولات انتشارات Elsevier است. ساینس دایرکت یکی از ۷۹ نوع محصول آنلاینی است که شرکت الزویر در اختیار پژوهشگران، دانشجویان، اساتید، و کلیه‌ علاقه‌مندان به علم و دانش قرار می‌دهد. برای اغلب مقالات، چکیده بصورت رایگان بوده ولی دسترسی تمام متن نیاز به عضو شدن یا پرداخت هزینه مقاله دارد.

به‌ طور خلاصه می‌توان گفت که ساینس دایرکت یکی از پایگاه‌های علمی است که دسترسی به بیش از 3500 ژورنال، 12 میلیون و ششصد هزار مقاله علمی تمام متن و 34000 کتاب از انتشارات مختلف را برای دانلود و دسترسی آنلاین در اختیار کاربران قرار می‌دهد. بخش اعظمی از ژورنال‌های مورد انتشار در این دیتابیس، توسط موسسه علمی «تامپسون رویترز» نمایه‌گذاری می‌شود؛ بنابراین اغلب مقالاتی که از این پایگاه دانلود شده مورد استفاده قرار می‌گیرد، جزو مقالات آی اس آی (ISI) محسوب می‌شود.

http://www.sciencedirect.com

تفاوت ساینس دایرکت با الزویر در لینک زیر:

http://barzkar2.blogfa.com/post/1593

 

ساینس دایرکت و ژورنال های فیزیوتراپی:

http://www.sciencedirect.com/science/journal/18369553

http://www.sciencedirect.com/science/journal/1466853X

http://www.sciencedirect.com/science/journal/00319406

http://www.sciencedirect.com/science/journal/10137025

http://www.sciencedirect.com/science/journal/14133555

 

 

پایگاه اطلاعاتی امبیس (Embase)

این پایگاه اطلاعاتی، گستره موضوعی بسیار وسیع دارد و حوزه های مختلف پزشکی از جمله پزشکی بالینی، داروسازی، بهداشت و دندانپزشکی، آسیب شناسی، سلامت عمومی، بیماری های پوستی، بیماری های دستگاه گوارش، بیماری های زنان و زایمان، بیماری های کودکان، جراحی، داروشناسی، دامپزشکی، دستگاه گردش خون، ژنتیک، سرطان، شیمی حیاتی، فیزیک زیستی، طب هسته ای، عصب شناسی، روانپزشکی، میکروب شناسی، ایمنی شناسی، جراحی پلاستیک را پوشش می دهد .

تعداد رکورد : ۴/۸ میلیون

پوشش زمانی : ۱۹۷۴

نوع اطلاعات : اطلاعات کتابشناختی + چکیده

منابع اطلاعاتی : مقالات بیش از ۵۰۰۰ مجله تخصصی پزشکی از ۱۱۰ کشور دنیا ، کتاب ها، تک نگاشت ها و خلاصه مذاکرات کنفرانس ها را شامل می شود . این پایگاه دارای اصطلاحنامه است .

 559630_yZCWV9kx.jpg

559630_TFwCGaI6.jpg

 

نکته قابل توجه همپوشانی ۵۶ درصدی عناوین مجلات این پایگاه با پایگاه مدلاین است.

معادل چاپی : Excerpta Medica Abstract Journal

تهیه کننده : Elsevier Science Publication

امبیس (Embase)، بانک اطلاعات زیست پزشکی و دارویی است که توسط الزویر (Elsevier) تولید شده و پوشش منابع این پایگاه از سال ۱۹۴۷ تاکنون است . Embase بیست میلیون رکورد را از بیش از ۷۰۰۰ نشریه معتبر و فعال زیست پزشکی، از ۷۰ کشور در سرتاسر دنیا پوشش می دهد، ضمن اینکه با پوشش بیش از ۱۸۰۰ عنوان زیست پزشکی که به وسیله Medline ارایه نمی شود، پوشش جامع و عمیق متن کامل منابع زیست پزشکی را فراهم نموده است. Embase با پوشش جامع، موثق و قابل اعتماد از مرتبط ترین ادبیات زیست پزشکی به طور مداوم اطلاعات مورد نیاز کاربران این حوزه را ارایه می نماید. این پایگاه از طریق تعدادی از فروشندگان پایگاه های آنلاین قابل دسترسی است.

این پایگاه اطلاعاتی به وسیله Emtree، گنجینه بی همتای علوم زیستی حمایت می شود. Emtree به صورت بسیار جامع و ساختارمند تمام توضیحات واژه شناسی حوزه زیست پزشکی، مواد مخدر، نمایه بیماری ها و بازیابی را فراهم می کند.

امبیس (Embase) در پیشرفت کشفیات جدید زیست شناسی و داروسازی نقش کلیدی دارد و مفتخر به حمایت از جامعه جهانی دانشمندان زیست پزشکی، حرفه ای های بالینی و تنظیم کنندگان اطلاعات حرفه ای زیست پزشکی دنیا است.

 

 https://www.elsevier.com/solutions/embase-biomedical-research

 

پایگاه اطلاعاتی اشپرینگر (Springer)

اشپرینگر یکی از ناشران پیشرو در حوزه‌های علوم پایه، فنی‌ و مهندسی و پزشکی است که محتوای علمی با کیفیت را از طریق محصولات و خدمات اطلاعاتی نوآورانه به پژوهشگران حاضر در محیط‌ های آکادمیک، موسسات علمی و دپارتمان‌های تحقیق و توسعه عرضه می‌دارد.

559630_dqfbsEau.jpg

 

559630_Q7Nq3rr0.jpg

ژولیوس اشپرینگر (Springer) در 10 می 1842 میلادی، یعنی هنگامی که 25 سال داشت، شرکت اشپرینگر را در شهر برلین کشور آلمان تاسیس نمود. البته شرکت اشپرینگر کنونی با شرکتی که ژولیوس اشپرینگر بنا نهاد بسیار متفاوت است و برخی از قسمت‌های این شرکت حتی پیش از 1842 تاسیس شده بودند.

نخستین سرمایه‌گذاری ژولیوس ایجاد یک کتابفروشی در شهر برلین بود که به سرعت تاسیس یک چاپخانه را پس از آن به‌همراه داشت. با تاسیس این چاپخانه فصل دوم کتاب زندگی اشپرینگر با اقدام به انتشار متون سیاسی، فلسفی و مقالاتی در حوزه‌های کشاورزی، جنگل‌داری، داروسازی و مهندسی رقم خورد. کتاب‌های کودکان نیز یکی دیگر از فصول این کتاب بود.

انتشار آثار نویسندگان بسیار بزرگی مانند «ورنر وون زیمنس»، «ماکس پلانک»، «ماری کوری» و «آلبرت انیشتین» هم‌چون الماس در کارنامه‌ انتشارات اشپرینگر می‌درخشد.

دو فرزند ژولیوس اشپرینگر در سال 1881، پس از فوت پدر خود به گسترش سبد مهندسی میراث پدری خود پرداختند و نوادگان وی تمرکز نسل سوم شرکت را بر حوزه‌های پزشکی، زیست‌شناسی، فیزیک و شیمی قرار دادند. یکی از مهم‌ترین رویدادهای عمر انتشارات اشپرینگر، اکتساب ژورنال «Mathematische Annalen» بود که یکی از سردبیران آن آلبرت انیشتین بود. سه سال پیش از این واقعه، ژورنال «Vieweg» که جزو موارد منتشر شده توسط اشپرینگر بود، مقاله‌ی جنجالی انیشتین با عنوان «نسبیت: تئوری عمومی و اختصاصی» را منتشر کرده بود.

برمبنای قوانین نازی، دو مالک اشپرینگر را مجبور کردند که شرکت خود را ترک کنند. اما پس از جنگ جهانی دوم، نوادگان اشپرینگر به سرعت آغاز به گسترش مجدد کسب ‌و کار خاندان خود کردند. پس از تاسیس دفتر وین، اشپرینگر شاخه‌ی جدیدی را در نیویورک در سال 1964 افتتاح نمود. متعاقب آن با تاسیس دفاتری در شهرهای توکیو، لندن، پاریس و هنگ‌کنگ، کسب‌وکار خود را به‌سرعت گسترش داد و به یکی از ناشرین پیشرو در دنیا تبدیل گردید.

اِی. ای. کلوور که به‌ همراه ژولیوس اشپرینگر، یکی از دو «پدر» شرکت اشپرینگر کنونی محسوب می‌شود، انتشارات خود را در کشور هلند تاسیس نمود. اشپرینگر در سال 2008 انتشارات «BioMed Central» را اکتساب کرد تا تبدیل به بزرگترین ناشر دسترسی باز در دنیا گردد.

در حال حاضر این شرکت پس از طی فراز و نشیب‌های بسیار و ادغام‌ها و اتحادهای متعدد، با نام «Springer Science+Business Media» به کار خود ادامه می‌دهد و یکی از ناشران عملی پیشرو در جهان محسوب می‌شود. این شرکت هم‌اکنون بیش از 2200 ژورنال و 160000 عنوان کتاب را در اختیار دارد. بیش از 7000 نفر در سراسر دنیا، جزو کارمندان این شرکت به‌نام آلمانی محسوب می‌شوند.

مهمترین محصولات حال حاضر شرکت اشپرینگر به شرح زیر می‌باشد:

اشپرینگر لینک (SpringerLink): مجموعه کتاب، ژورنال، پروتکل و کتب مرجع

 

https://link.springer.com

559630_BZpn2Tht.jpg

اشپرینگر پروتکل (SpringerProtocols): موافقت‌نامه‌ها و پروتکل‌های علوم زیست‌شناسی و پزشکی

http://www.springerprotocols.com

اشپرینگر متریالز (SpringerMaterials): پایگاه کلیه اطلاعات مربوط به علم مواد

http://materials.springer.com

اشپرینگر رفرنس (SpringerRefrence): به‌روزترین کتب مرجع حال حاضر و آینده

https://link.springer.com/search?facet-content-type=%22ReferenceWork%22&facet-language=%22En%22

 

پایگاه اطلاعاتی موسسه اطلاعات علمی یا ISI /Institute for Scientific Information

آی اس آی (ISI) یا Institute for Scientific Information یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده بانک های اطلاعاتی در نیم قرن اخیر است که جهت پاسخگویی به نیاز پژوهشگران جهان در سال 1958 فعالیت خود را آغاز نمود. امروزه ISI به عنوان بزرگترین ناشر بانکهای اطلاعاتی جامع، علوم چند شاخه‏ ای و کتابشناختی در بین پژوهشگران جهان بشمار می‏ آید. این شرکت بیشتر محصولات مهم خود را در قالب یک پورتال به نام (Web of Knowledge (WOK و اخیرا بنام Web of Science با رویکرد کامل جستجو، تحلیل، اشتراک اطلاعات و تولید مقاله ارائه می‏ نماید. Web of Scienceمجلاتی را در حوزه‏ های علوم، علوم اجتماعی، هنر، علوم انسانی و غیره پوشش می‏دهد. محیط جستجوی این بانک اطلاعاتی یکی از بهترین محیط‏ های جستجوی اطلاعات برای تمامی سطوح تحقیقات علمی است.

559630_eipi9vMc.jpg

مرجع رسمی بررسی اعتبار مجلات، وبگاه تامسون رویترز است. در صورتی که مجله مورد نظر در سایت تامسون رویترز نمایه شده باشد، جزئیات آن قابل مشاهده خواهد بود.

559630_3aylZpth.jpg

 

با داشتن یکی از اطلاعات زیر می‌توان اعتبار مجلات را بررسی نمود:

-نام کامل مجله

-شاپا

 

پایگاه های موسسه اطلاعات علمی (ISI) :

1-(Web of science (WOS

2-(Journal citation reports (JCR

3-(Essential science indicators (ESI

 

هر مجله یا ژورنال علمی قبل از اینکه به عضویت این موسسه در آید باید مراحلی را برای ارزیابی مجله طی کند . این مراحل شامل موارد زیر می شود :

۱- رعایت کردن استاندارد بانک اطلاعات ISI

۲- کمیته علمی منتخب ژورنال و ارزیابی هیات تحریریه

۳- تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن مجله و ژورنال

۴- نشر به موقع ژورنال و جایگاه علمی آن

۵- شاخص فاکتور موثر یا Impact Factor

۶- شاخص فوریت یا Immediacy Index

۷- نیمه عمر استناد به مجلات

البته باید بدانیم که مجموع تمام این عوامل برای دادن امتیاز به ژورنال مورد بررسی قرار می گیرد و تنها یک مورد اثرگذار نخواهد بود و همچنین باید عنوان مقالات و خلاصه مقالات و کلمات کلیدی و منابع ذکر شده هر ژورنال به زبان انگلیسی باشد. قضاوت و داوری در مورد مطالب علمی و تخصصی مقالات چاپ شده در ژورنال بوسیله شخصیت های علمی مشهور صورت می گیرد و این مسئله از نظر ارزیابی کنندگان بسیار مهم است و می تواند گویای اعتبار علمی ژورنال باشد.

559630_zzmJZpfM.jpg

559630_Et5Zh35b.jpg

 

خلاصه این که تولید مقاله به عنوان یک شاخص مهم توسعه ( میزان تولید ثروت از علم) مطرح است. میزان تولید مقاله های علمی نمایه شده در پایگاه های اطلاعات علمی مستند و معتبر مانند ISI از معیار های بسیار با اهمیت رتبه بندی دانشگاه ها به حساب می آید. به عبارت دیگر، تولید تعداد مقالات علمی معتبر و انتشار در مجلات و ژورنال های بین المللی و پایگاه های استنادی مانند ISI، مورد قبول ترین معیار سنجش تولیدات علمی کشورها محسوب می گردد و باعث می شود به مقالات آن دانشگاه و یا کشور بیشتر مراجعه شود.

لینک ها:

http://clarivate.com

http://clarivate.com/scientific-and-academic-research/research-discovery/web-of-science

http://webofknowledge.com

 

 

پایگاه اطلاعاتی گوگل اسکالر (Google Scholar)

گوگل اسکالر عمومی ترین موتور کاوش گوگل است، به‌طوری‌که روش ساده‌ای برای جستجو در متون علمی فراهم می‌کند. با استفاده از این ابزار می‌توانید رشته‌ها و منابع بسیاری از قبیل مقالات، پایان‌نامه‌ها، کتاب‌ها، چکیده‌ها و غیره از ناشران علمی، جوامع حرفه‌ای، دانشگاه‌ها و سایر وبگاه‌ها را از یک مکان جستجو نمایید. گوگل اسکالر کمک می‌کند تا آثار و منابع مرتبط در زمینهٔ پژوهش خود را در دنیای پژوهش بیابید.

559630_LKQsBsVI.jpg

559630_g9IDsbbh.jpg

 

یکی از امکانات گوگل اسکالر، Google Scholar Citation است که به نویسندگان امکان می‌دهند تا صفحه شخصی خود را ایجاد کنند، مقالات خود را اعم از فارسی و انگلیسی مشاهده نمایند و مهمتر اینکه می‌توانند استنادات به مقاله‌های خود را ردیابی نمایند. همچنین این امکان به محاسبه H-Index بر اساس تعداد مقالات و استنادات و رسم نمودار می‌پردازد. شما می‌توانید مقالات را هم به‌طور خودکار و هم‌دستی وارد صفحه شخصی خود نمایید. هنگامی‌که گوگل اسکالر، استناد جدید به مقاله شما را بر روی وب پیدا می‌کند به‌طور خودکار میزان استنادات روزآمد می‌شود.

https://scholar.google.com

 

 

ﭘﺎﯾﮕﺎه اطﻼﻋﺎﺗﯽ ﭘﺮوﮐﻮﺋﺴﺖ (Proquest)

پروکوئست (ProQuest) مجموعه ای از پایگاه های اطلاعاتی است که شامل پایان نامه ها، سخنرانی ها، مقالات، نشریات علمی و گزارش ها می باشد. این مجموعه اطلاعاتی از ناشران مختلف از قبیل Oxford, springer, امرالد (Emerald)، CRCPress و… را جمع آوری کرده و امکان دسترسی به متن کامل مقالات و پایان نامه ها را برای محققین فراهم می کند.

559630_g6lNTqKy.jpg

 

559630_KxsdLCMF.jpg

 

یکی از مهمترین و اساسی ترین پایگاه های اطلاعاتی موجود در آن، پایگاه اطلاعات پایان نامه ها می باشد که بیش از ۲٫۲ میلیون پایان نامه را پوشش می دهد.

این پایگاه شامل اطلاعات کتابشناختی و چکیده بیش از دو میلیون پایان نامه دانشجویان ۱۰۰۰ دانشگاه جهان ( غالبا” آمریکای شمالی ) در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است و سالانه اطلاعات ۴۷۰۰۰ پایان نامه جدید به این مجموعه اضافه می شود. از سایر قسمت های آن به بانک اطلاعاتی میکرو فیلم ها نیز باید اشاره کرد. این دیتا بیس زیرمجموعه گروه اطلاعات کمبریج به حساب می آید.

این پایگاه اطلاعاتی با دامنه موضوعی هنر و علوم انسانی، تجارت و صنعت، کامپیوتر و اینترنت، اقتصاد و بازرگانی، آموزش و پرورش، علوم محیطی، سلامت، فرهنگ و آداب و رسوم، سیاست، دولت و قانون، علوم پایه و ریاضیات، امور اجتماعی، علوم ورزش و سرگرمی می باشد. تمامی متون به همراه عکس هست و خلاصه مقالات به زبان های غیر انگلیسی هم ارائه گردیده است.

http://www.proquest.com

 

 

پایگاه اطلاعاتی سینال (CINAHL)

پوشش موضوعی: شامل پرستاری،زیست پزشکی، بهداشت، علوم کتابداری، طب مکمل، پیراپزشکی، پزشکی و داروسازی . علاوه بر این، این پایگاه دسترسی به کتابهای مراقبت های سلامت، پرستاری ، خلاصه مذاکرات کنفرانسها، استانداردها، نرم افزار آموزشی، مواد دیداری و شنیداری، و فصل های کتابها و مقالات مجلات، واژه نامه ها را نیز فراهم می کند.

 559630_z7kkkCu3.jpg

559630_KFe3tTSD.jpg

 

محدوده زمانی: سینال از سال ۱۹۸۲ تا کنون در دسترس است.

همچنین نمایه نامه ها و چکیده نامه های بیش از ۱۶۰۰ مجله تخصصی پرستاری و متون مرتبط سلامت و سایر انتشارات از سال ۱۹۸۲ در دسترس قرار می دهد. از ۱۹۸۶ چکیده هم ارائه می نماید .

 

تعداد رکورد: بیش از ۹۲۰ هزار رکورد را شامل می شود.

دوره روزآمدی: این پایگاه به صورت ماهانه روزآمد می شود.

نوع اطلاعات: اطلاعات کتابشناختی + چکیده + متن کامل

منابع اطلاعاتی: مقالات ۱۶۰۰ مجله، کتاب ها، پایان نامه های پرستاری، استانداردهای حرفه ای عملی ، نرم افزارهای آموزشی را شامل می شود . متن کامل تعدادی از مجلات نیز ارائه می شود.

 

عنوانهای ارائه شده در سینال:

مجلات تخصصی AANA ، بیمارستان های کالیفرنیا، Gastroenterology (علم بررسی معده و روده و بیماریهای مرتبطبا آن) پرستاری، مجلات سلامت مادر و نوزاد، پرستاری کودکان، خانواده و…

 

 امتیازات پایگاه اطلاعاتی سینال:

•اطلاعاتی راجع به شغل پرستاری و سلامت مرتبط را داراست.

•شامل محتویاتی است که پایگاه مدلاین این محتویات را ندارد.

•عنوان های سینال (CINAHL heading)

•در جستجو این پایگاه تمامی مدارک موجود می باشد.

 

معادل چاپی :

Cumulative Index to Nursing and Allied Health Literature

تهیه کننده : CINAHL Information System

 

https://www.ebscohost.com/nursing/products/cinahl-databases/cinahl-complete 

 

پایگاه اطلاعاتی آپ تو دیت (UpToDate)

آپ تو دیت (Up-To-Date) منبع اطلاعاتی الکترونیکی است که بر روی وب و در قالب لوح فشرده منتشر می شود و اطلاعات تفصیلی را درباره مراقبت از بیمار و موارد بالینی (علائم بالینی، روش های آزمایشگاهی و تشخیص و درمان بیماریها) ارائه می دهد که برای پزشکان و بیماران کاربرد دارد.

559630_M8piSfGp.png

 

هر ساله بیش از ۸۰ میلیون مورد مربوط به بیماران توسط تیم های تحقیقاتیUpToDate مورد پژوهش و بررسی قرار می گیرد و هر ۴ ماه یکبار اطلاعات ارائه شده در UpToDate روزآمد می شود.

 

 پوشش موضوعی UpToDate:

در این پایگاه بیش از ۷۵ هزار صفحه متن و تصویر و بیش از ۲۵۰ هزار منبع فراهم شده است و یک پایگاه اطلاعاتی دارویی و پیوندهایی به چکیده های مدلاین نیز ارائه شده است. UpToDate بیش از ۷۳۰۰ زمینه موضوعی را در ۱۳ تخصص پزشکی پوشش می دهد که عبارت است از:

کلیه، اعصاب، گوارش و کبد، خون شناسی، سرطان، بیماری های عفونی، ریه، حساسیت ها و ایمنی شناسی، اطفال، روماتولوژی، زنان و زایمان و بهداشت زنان، غدد درون ریز، قلب و عروق، طب خانواده و اورژانس، مراقبت های اولیه بزرگسالان

 

 جستجو در UpToDate:

برای جستجوی اطلاعات در UpToDate مراحل زیر را دنبال کنید:

۱٫-در کادر جستجو (New Search) عبارت جستجوی خود را وارد کنید.

نکته: عبارت جستجو می تواند نام بیماریها، علائم بیماری، رویکردها و اختلالات آزمایشگاهی، نام داروها و رده های دارویی باشد.

۲٫-بر روی Go کلیک کنید.

۳٫-در صفحه نتایج جستجو با کلیک کردن بر روی عنوان یک زمینه موضوعی، نتایج مربوط به آن موضوع را مشاهده کنید.

 

 اختصاصی کردن عبارت جستجو:

برای بازیابی اطلاعات دقیق تر، عبارتی را وارد پنجره جستجو کنید که دقیقاّ آنچه را که می خواهید نشان دهد. برای مثال به منظور یافتن اطلاعاتی درباره چگونگی درمان فشار خون در دوران حاملگی، دقیقاّ عبارت Treatment of hypertension in pregnancy را وارد کادر جستجو کنید، زیرا این عبارت اطلاعات دقیق تری را نسبت به واژه Hypertension برای شما بازیابی خواهد کرد.

 

نکات جستجو:

۱٫-این پایگاه اطلاعاتی، اختصارات و مترادف های رایج را تشخیص می دهد. برای مثال کلمه GERD نتایج مربوط به Gasteroesophageal reflux disease (بیماری رفلاکس مری) را بازیابی می کند.

۲٫-در فرایند جستجو، استفاده از حروف بزرگ یا کوچک نتایج یکسانی را بازیابی می کند.

۳٫-عبارت جستجو به طور خودکار در تمامی تخصص های موضوعی پزشکی تحت پوشش UpToDate جستجو می شود.

۴٫-در UpToDate نام یک نویسنده، عنوان یک مجله و سال انتشار قابل جستجو نمی باشد.

 

اطلاعات ویژه بیماران:

پایگاه اطلاعاتی UpToDate صدها موضوع آموزشی را برای بیماران فراهم آورده است که همانند اطلاعات مخصوص پزشکان هر ۴ ماه یکبار روزآمد می شوند و در نتیجه دقیق ترین و جدیدترین مطالب در اختیار بیماران قرار می گیرد. این اطلاعات مربوط به شایع ترین بیماریها بوده و به جنبه هایی از بیماری مانند ریسک فاکتورها، علل بیماری، روش های تشخیص، اقدامات پیشگیرانه، اختلالات و درمان های پیشنهادی اشاره می کند.

اطلاعات ارائه شده در این قسمت تنها برای آموزش و آگاهی بیماران و خانواده های آنها می باشد و برای سایر گروه های خوانندگان مناسب نیست. به منظور دستیابی به اطلاعاتی در سطح سایر گروه های بیماران به بخش “Where to get more information” در هر کدام از زمینه های موضوعی اطلاعات مخصوص بیماران مراجعه کنید.

اطلاعات مخصوص بیماران به صورت رایگان در اختیار عموم قرار گرفته و از طریق سایت www.uptodate.com/patients در دسترس می باشد.

http://www.uptodate.com

 

 

پایگاه اطلاعاتی شواهد بالینیBMJ چیست / (BMJ clinical evidence)

پایگاه اطلاعاتی شواهد بالینی BMJ،منبعی بین المللی برای تهیه بهترین شواهد در مراقبت های سلامت است که با فراهم کردن دسترسی به جدیدترین شواهد پزشکی و به روز کردن مداوم آنها، صدها هزار متخصص بالینی از سراسر جهان را در اتخاذ بهترین تصمیمات بالینی یاری می دهد. وظیفه نویسندگان کارشناس و متخصص BMJ بررسی و خلاصه کردن مرتبط ترین شواهد به صورتی است که سریع و با سهولت قابل دستیابی باشند. اطلاعات آن به صورت چاپی، آنلاین و روی PDA قابل دریافت است.

559630_TkWWgerx.jpg

559630_gubRTNO5.jpg

559630_GNP3xRgF.jpg

 

شواهد بالینی بیش از ۵۰۰ موضوع و بالغ بر ۲۰۰۰ روش درمان را در بر می گیرد که این موضوعات مهمترین و معمول ترین وضعیت هایی هستند که در مراقبت های اولیه بیمارستانی به­ نظر می رسند و تأکید آن روی نتیجه درمان بیماران است. اطلاعات آن از نتایج تحقیقات بالینی مفصل و با استفاده ازCochrane library Embase, Medline, Evidence base journals, تهیه و تنظیم می شود.

از جمله ویژگی های BMJ clinical evidence عبارتند از:

·       بازنگری­ های منظم (systematic reviews) با ۳۰۰۰ تداخلات بالینی،

·       ۵۷۰ سؤال بالینی پاسخ داده شده

·       اصلاح و بهبود واسط کاربر

·       هدایت ساده

·       تحقیق با وقفه

·       هشدارهای سلامت دارویی

·       پیوند به راهنماهای عملی کلیدی

·       خلاصه ­های تک صفحه­ ای که نمای کلی ثابتی را فراهم می­ کنند.

 

جستجو و یافتن شواهد:

سه راه برای یافتن شواهد مورد نیاز شما وجود دارد:

۱٫ جستجو بر اساس تقسیم بندی موضوعی:

با کلیک روی گزینه Section، لیست الفبایی موضوعی ظاهر می ­شود. با انتخاب هر یک از تقسیمات، پنجره جدیدی باز می­ شود که بازنگری­ های منظم (Systematic Review) موجود را نمایش می­ دهد.

۲٫ جستجو از روی لیست الفبایی:

روی گزینه “Full Review List” کلیک کنید تا لیست الفبایی ریویوها را نمایش دهد. با کلیک روی نوار الفبا در بالای پنجره، ب­ه راحتی می ­توان به شواهد موجود که با آن حروف آغاز می شود دسترسی یافت.

 ۳٫ جستجو با استفاده از ابزار Search:

این ابزار هنگامی ارزشمند­تر است که جستجو برای اقدامات یا مباحثی باشد که ممکن است از بررسی­ ها و بازنگری­ های مختلف (reviews) موجود باشد، مانند کورتیکو استروئیدها

نتایج در لیست هایی می آیند که کلید واژه جستجو به صورت پر رنگ در متن مشخص شده و به راحتی قابل ملاحظه بوده و بر اساس میزان ارتباط رتبه بندی شده و نمایش داده می شود. مسیر هر رکورد نیز مشخص، و بیانگر این است که هر رکورد در کدام گروه موضوعی قرار می گیرد.

http://clinicalevidence.bmj.com/x/index.html

 

 559630_Kp0Ohbka.jpg

 

ژورنال های فیزیوتراپی (نشریات فیزیوتراپی)

ژورنال فیزیکال تراپی (PTJ)- ژورنال رسمی علمی انجمن فیزیوتراپی آمریکا (APTA)

https://academic.oup.com/ptj

 

ژورنال علم فیزیوتراپی (Journal of Physical Therapy Science)- ژورنال انجمن علم فیزیوتراپی (The Society of Physical Therapy Science) ژاپن

https://www.jstage.jst.go.jp/browse/jpts

 

ژورنال فیزیوتراپی کانادا (Physiotherapy Canada)- ژورنال مبتنی بر شواهد

http://www.utpjournals.press/loi/ptc

 

ژورنال فیزیوتراپی ارتوپدی و ورزشی (Journal of Orthopaedic and Sports Physical Therapy)

http://www.jospt.org

 

ژورنال عملکرد و نظریه فیزیوتراپی (Physiotherapy Theory and Practice)- ژورنال بین المللی فیزیوتراپی

http://www.tandfonline.com/toc/iptp20/current

 

ژورنال فیزیوتراپی نورولوژیک (Journal of Neurologic Physical Therapy)-APTA

http://journals.lww.com/jnpt/pages/default.aspx

 

ژورنال تحقیقات بین المللی فیزیوتراپی (Physiotherapy research international)

http://onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1002/(ISSN)1471-2865

 

ژورنال فیزیوتراپی کودکان (Pediatric Physical Therapy)

http://journals.lww.com/pedpt/pages/default.aspx

 

ژورنال فیزیوتراپی سالمندی (Journal of Geriatric Physical Therapy)-APTA

https://geriatricspt.org

 

ژورنال اروپایی فیزیوتراپی (European Journal of Physiotherapy)

http://www.tandfonline.com/loi/iejp20

ژورنال انجمن فیزیوتراپی ژاپن (Journal of the Japanese Physical Therapy Association)

https://www.jstage.jst.go.jp/browse/jjpta

 

ژورنال پژوهش و عملکرد فیزیوتراپی (Physiotherapy Practice and Research)- ژورنال رسمی انجمن فیزیوتراپیست های خبره ایرلند

http://content.iospress.com/journals/physiotherapy-practice-and-research/38/1

 

ژورنال فیزیوتراپی برزیل (Brazilian Journal of Physical Therapy)

https://www.journals.elsevier.com/brazilian-journal-of-physical-therapy

 

ژورنال فیزیوتراپی هند (INDIAN JOURNAL OF PHYSICAL THERAPY)

http://indianjournalofphysicaltherapy.in/ojs/index.php/IJPT/issue/archive

 

شرکت انتشاراتی الزویر (Elsevier) و ژورنال های فیزیوتراپی (قبلا نیز مطرح شده):

ژورنال فیزیوتراپی (Journal of Physiotherapy)- ژورنال رسمی انجمن فیزیوتراپی استرالیا

http://www.journalofphysiotherapy.com

https://www.journals.elsevier.com/journal-of-physiotherapy

 

فیزیوتراپی (Physiotherapy)- ژورنال انجمن خبره فیزیوتراپی انگلستان

http://www.physiotherapyjournal.com

 

فیزیوتراپی در ورزش (Physical Therapy in Sport)- یک ژورنال بین المللی کارشناسی شده

http://www.physicaltherapyinsport.com

https://www.journals.elsevier.com/physical-therapy-in-sport

 

ژورنال فیزیوتراپی هنگ کنگ (Hong Kong Physiotherapy Journal)- ژورنال انجمن فیزیوتراپی هنگ کنگ

https://www.journals.elsevier.com/hong-kong-physiotherapy-journal

 

متریک ها (Metrics) در گوگل اسکالر برای ژورنال های فیزیوتراپی:

https://scholar.google.com/citations?hl=en&view_op=search_venues&vq=physiotherapy

https://scholar.google.com/citations?hl=en&view_op=search_venues&vq=physical+therapy

 

ژورنال های حرکت انسانی (Human Kinetics Journals)

http://journals.humankinetics.com/action/showPublications?pubType=journal&sortBy=TitleSort&pageSize=50

 

منابع (References)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

https://www.nlm.nih.gov/bsd/pmresources.html

https://www.journals.elsevier.com/journal-of-physiotherapy

https://www.elsevier.com

https://academic.oup.com/ptj

http://www.utpjournals.press/loi/ptc

https://www.jstage.jst.go.jp/browse/jjpta

http://journals.lww.com/jnpt/pages/default.aspx

http://pars-soft.ir

https://www.pedro.org.au

https://en.wikipedia.org

http://civil.iust.ac.ir

http://nocebo.blog.ir

http://clib.blogfa.com/

https://www.slideshare.net

http://eform.umsu.ac.ir

http://panel.daneshgostar.org

http://collegeprozheh.ir

http://elearnica.ir

http://amirbehrooz.ir

http://www.getpaper.ir

http://library.sharif.ir

http://www.cochrane.org

http://www.jospt.org/?code=jospt-site

http://www.physicaltherapyinsport.com

http://www.tandfonline.com/toc/iptp20/current

http://onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1002/(ISSN)1471-2865

http://journals.lww.com/pedpt/pages/default.aspx

http://journals.humankinetics.com/action/showPublications?pubType=journal&sortBy=TitleSort&pageSize=50

http://content.iospress.com/journals/physiotherapy-practice-and-research/38/1

https://www.journals.elsevier.com/hong-kong-physiotherapy-journal

http://onlinelibrary.wiley.com

http://www.sciencedirect.com

http://www.journalofphysiotherapy.com

http://www.uptodate.com

http://clinicalevidence.bmj.com

https://www.jstage.jst.go.jp/browse/jpts

http://www.tandfonline.com/loi/iejp20

http://printisi.ir

https://www.journals.elsevier.com/physical-therapy-in-sport

http://indianjournalofphysicaltherapy.in/ojs/index.php/IJPT/issue/archive

https://www.biomedcentral.com

مطالب مرتبط

پایگاه های اطلاعاتی (Database) و ژورنال های فیزیوتراپی-قسمت اول

عملکرد مبتنی بر شواهد (Evidence based practice)-قسمت اول

عملکرد مبتنی بر شواهد (Evidence based practice)-قسمت دوم

گایدلاین های عملکرد بالینی (Clinical practice guidelines)

اسلایدهای راهنماهای عملکرد بالینی

لیست وبلاگ های رسمی من

 

ویدیوها در آپارات


/ 0 نظر / 298 بازدید